fbpx

Módní scéna Prahy konečně ožívá!

Kreativita a crazy nápady dle Matyldy

Módní scéna Prahy konečně ožívá! Průvodkyně tuningem outfitů Matylda Dörnerová, která studuje na gymnáziu, prozrazuje něco ze svého přístupu k módě a také o tom, jak se nebát být OUT! Protože to teď letí! Matylda miluje fotbal, který aktivně hraje, divadlo, zlaté věci, Brno a Spongeboba. Jednou bude pracovat v divadle jako režisérka nebo herečka, případně v politice a možná u toho zvládne být i sociální pracovnicí. No nic, vidíte, že ambice nemají hranice!

Mr. Trash: Můžeš se nějak popsat?

Matylda: Co se týká vizuálu, řekla bych, že se každý den oblékám trochu nevšedně, ale pokaždé úplně jinak. Jednou se probudím a cítím se jako někdo z dalekého vesmíru, druhý den jako superhrdina a třetí den jako kouzelník z 20. let. A podle toho měním své outfity. Přesně tak, jako kdybych každý den hrála nějakou jinou roli. Jo.

Mr. Trash: Kdy jsi se začala oblékat takovým stylem?

Matylda: Asi nějak dva roky zpátky jsem si začala hledat svůj vlastní styl, se kterým se sžiji. Nejprve jsem se oblékala hodně barevně a postupně měnila různé styly, až jsem došla tam, kde jsem teď. Ale kdo ví, kdy se to zase změní. Mám takový pocit, že se mi styl oblékání mění neustále. Vždy přijdu na něco nového a na nošení nějakého starého outfitu se už necítím.

Mr. Trash: Co Tě k tomu vedlo?

Matylda: Asi jsem jen chtěla nosit něco, co mě bude vyjadřovat a čím se můžu více ukázat. Ale pokaždé mám trochu jinou inspiraci a motivaci k tomu, jak a proč se tak obléknu. Často se tím chci vymezovat společnosti, abych na první pohled nebyla stejná jako všichni lidé. Nemám ráda, když všichni vypadají stejně a ničím nevynikají.

Mr. Trash: Kde bereš inspiraci?

Matylda: Inspiraci si pokaždé najdu někde jinde. U nějaké osoby, ve filmu, v divadelním představení nebo třeba na výstavě.

Mr. Trash: Jak to vnímá Tvé okolí?

Matylda: Jak kdy. Mé nejbližší okolí to bere velmi dobře, až na výjimky a na chvíle, kdy mi například moje máma říká, že to, co na sobě mám, je už přehnané a že bych se měla krotit. Samozřejmě se najdou i ti, kteří mi říkají, jak je můj styl oblékání a života dětinský, afektovaný a trapný. Ve škole to lidi většinou přehlížejí nebo je to čas od času pobaví. Nejvíc negativně na to reagují především lidé na ulici. Buď na mě vrhají opovržlivé pohledy nebo utrousí nepříjemnou poznámku, nebo je to naopak pobaví a třeba mi i něco pochválí. Je to hodně individuální.

Mr. Trash: Je Tvá móda nějakým vyznáním?

Matylda: Rozhodně. Bude to znít jako klišé, ale od té doby, co jsem se začala oblékat svým vlastním stylem, se cítím skvěle a sama sebou. Chci se nějakým způsobem vymezit společnosti. Většina lidí si myslí, že chci upoutávat pozornost, ale to není úplně pravda. Spíš je to moje osobní vyznání a vzpoura proti zakřiknutým lidem.

Mr. Trash: Co všechno už jsi si vyrobila?

Matylda: Jako první jsem si jen zdobila a malovala různé kusy oblečení, jako například trička. Pak jsem si vyráběla různé módní doplňky nebo brýle. A teď jsem ve fázi, kdy jsou mým největším hitem asi létající boty inspirované Eltonem Johnem a letecká kombinéza inspirovaná letci RAF z druhé světové války. V nejbližší době si chci vyrobit královský hermelín.

Mr. Trash: Můžeš nám dát nějaký typ na výrobu?

Matylda: Nejlepší je si vymyslet cokoliv, co máte rádi a pak si pro začátek koupit třeba barvy na textil a pomalovat si nějakou část oblečení nebo si ho vyzdobit různými blbostmi, jako jsou kamínky, peří a cokoliv, co se vám líbí a koupíte to v každém papírnictví nebo u Stoklasy, kde si já kupuji vše na mé boty.

Mr. Trash: Kde nakupuješ oblečení?

Matylda: Většinou v různých sekáčích nebo si sháním oblečení po mých kamarádech nebo po rodině. Můj oblíbený sekáč je na Štěpánské, ale ten je bohužel drahý, tak většinou nakupuji v britském secondhandu u Náměstí Míru. Ale spokojím se skoro s každým sekáčem, na který narazím. Všude se dá najít nějaký dobrý kousek. Mým oblíbeným úlovkem je například bizoní čepice nebo kabát Elvise Presleyho.

Mr. Trash: Kdo je pro Tebe (nejen v módě) inspirací?

Matylda: Řekla bych, že se to stále mění, ale mám inspirace jak v lidech, co znám, tak v různých slavných osobnostech. Například mě k mému stylu oblékání hodně inspiroval film Rocketman o Eltonovi Johnovi, jenž se podle mě oblékal vždy perfektně. Nebo mě k mému stylu hodně vede můj táta, který v mém věku volil také velice kontroverzní styl a teď mě v mé módě hodně podporuje.

Mr. Trash: Co pro Tebe znamená SecondBrand?

Matylda: Podle mě je to skvělý nápad. Všichni neustále mluví o ekologii, demonstrují za planetu a tváří se jací nejsou ekologové. Ale ve výsledku s tím nic víc nedělají. Nejlepší je začít něco dělat. Na základě čehož vznikl například právě SecondBrand, který řeší spoustu důležitých a zajímavých témat a do budoucna si myslím, že z něj bude velmi úspěšný projekt.