fbpx

Průvodce po Pražských sekáčích

Geniální sekáčové kousky

Hysterické pranice v obchoďácích už nejen, že dávno nejsou nic pro mě, ale také už dávno nejsou trendy. Rozhodl jsem se, že si dám takové putování po sekáčích a obchodech nabízející věci z druhé ruky, abych vám ukázal, kde všude v Praze jsem těmto věcem na stopě. To, že teď frčí sekáče, bazoše, cool bazoše, hipsta second handy, nákupy oblečení, které můžeme upcyclovat, není žádnou novinkou. Najdete originální kousky, zároveň ušetříte a celé je to dost dobrodružné. Jako jasně, občas je to jako hledat jehlu v kupce sena, ale o to větší je to pak radost, a především je to ohleduplné k našemu okolí a přírodě. Jedna věc je jistá, tenhle kousek, který třeba ještě posunete nějakou svou invencí, budete mít zaručeně jen vy!

Ale kam do sekáče? Každý už asi zná sekáčové řetězce jako je Textile House, Fifty Fifty a další, ale Praha je plná sekáčů. Na začátek je dobré zmínit ty nejjednodušší, nejtypičtější a třeba i finančně nejvýhodnější second handy, které můžete najít skoro všude. Je dobré mít trpělivost, zapátrat a najít si ve změti oblečení nějaký dobrý kousek. Je jasné, že někoho můžou takzvané „hadrárny“ odpuzovat, ale nenechte se hned odradit, můžete si najít i takové, které jako klasický „hrabací“ sekáč vůbec nevypadají. 

Textile house 

Tuto síť second handů zná v Praze asi snad už každý. Často si zde připadáte jako na trhu! Kromě typických výprodejů vás mohou do Textile house nalákat na jejich happy hours, které jsou často v režii samotné prodavačky, která volá slevy do davu zákazníků. Ovšem dají se tu najít zajímavé kousky za super ceny a po Praze najdete už 11 poboček. 

Adresa: Slezská 28, Praha 2 
Otevírací doba: Po–So 10:00–18:30 

Nová Vlna

Já za sebe naprosto zbožňuji britské second handy. Jeden z mých oblíbených britských sekáčů je Nová Vlna mezi I.P. Pavlova a Náměstím Míru. V Praze je spousta britských secondhandů, ale tenhle malý obchod je opravdu výjimečný, najdete v něm téměř vše v jakékoliv velikosti, a to od XXL sekce až po sekce pro mimina. 

Fifty-fifty second hand 

Tento sympatický second hand je asi 3 minuty chůze od náměstí Míru v ulici Slezská. Výběrový sekáč nabízí kvalitní kousky za pár, ale i více korun. Ve Fifty-fifty si nebudete připadat ani jako v běžném second handu, můžete zde nakoupit v klidu bez náletu šílených „secondshopaholiků“. Na Instagramu mají také slušnou zásobu inspirace! Look at this!

Adresa: Slezská 884, Praha 2 
Otevírací doba: Po–So 10:00–18:30 

Kuzmarkt

Pak tu máme ty dražší, ale samozřejmě designové a o to jedinečnější sekáče, kde je zboží předvybrané a proto je to vhodnější pro ty, co nemají rádi zmíněné hadrárny. Pokud jste například příznivci extravagantní módy, určitě by se vám tento nový obchůdek Kuzmarkt v Holešovicích přímo naproti kinu BIO OKO líbil. Často jsou zde opravdu výjimečné módní doplňky, brýle i tašky a v neposlední řadě změť veselého oblečení často ve stylu devadesátých a osmdesátých let.

Adresa: Adresa: Františka Křížka 26, Praha 7
Otevírací doba: Po–So 15:00–19:00

Crashily 

Crashily je takový bláznivější sekáč, který do svého výběru zařazuje primárně drsnější punk a rock módu. Pokud máte rádi tento styl oblékání, tady jistě najdete to, co hledáte za fajn ceny z druhé ruky. Tento krámek leží přímo v exponované ulici Ječná a uvnitř najdete úhledný obchod se zánovním zbožím, inspirovaným rockovou muzikou. 

Adresa: Ječná 510/14 
Otevírací doba: Po–Pá 11:00–17:30 

Dobrý Skutek

V Praze je spoustu sekáčů, které jsou mimo jiné i pro dobrou věc. Peníze jdou například na nějakou charitu. Například sekáč Dobrý Skutek v Dejvicích, kde jde výtěžek na zvířata do útulků, nemocnic nebo až do Indonésie, kde zvířatům hoří jejich přirozené prostředí a na místa, kde se bojuje proti obchodu se slonovinou, srstí, kůží apod. Nebo taky sekáč plný elegantních obleků a šperků u Olšanského náměstí, kde pracují lidé bez domova nebo lidé, kteří jsou na tom sociálně špatně a peníze jdou často na instituce, kde se pomáhá podobným lidem.

Ujetá číča 

Ujetá číča, už dle názvu napovídá, že jde o obchod pro lidi, kteří mají rádi kočky, neotřelé věci a zároveň na sebe chtějí upozornit, nebo se alespoň odlišit. Pořádně „ujetej“ obchod najdete v samotném srdci Prahy. Krámek, který jen svítí šílenými kousky, z vás rázem udělá superstar na šedé ulici. Najdete zde jak dámskou, tak i pánskou módu a různé doplňky. 

Adresa: Týnská 632/10, Praha 1 
Otevírací doba: Po–Pá 11:00–19:00

Homeless Prague 

Tenhle vintage secondhand mě usadil úplně na zadek. Dokonce jsem pojal podezření, že si tady část šatníku vybavuje i Billie Eilish. Víc dodat nemohu, prostě doražte tam nebo mrkněte na jejich Instáč, ten je prostě plný boží inspirace!

Adresa: Adresa: Muchova 231/11
Otevírací doba: Po–Pá 11:00–15:00

Šatna second hand 

V Konviktské ulici naleznete tradiční second hand Šatna, který je také výběrový a sídlí zde už od roku 1996. Šatna pořád překypuje novými kousky a je dobré sem zajít předtím, než půjdete prošustrovat peníze do Palládka. 

Adresa: Konvitská 13, Praha 1 
Otevírací doba: Po–Pá 12:00–19:00, So 12:00–17:00 

Bohemian retro 

Bohemian retro je skvělý second hand na Žižkově, kde seženete české věci z druhé ruky. Kromě stylového oblečení z minulých let tu můžete narazit na různé „neuvěřitelnosti“ z dob dětství vašich fosils. Alespoň uvidíte, v jakých bizarnostech žili. Pokud budete tedy někdy chtít zavzpomínat společně s fosilákama nebo půjdete na party, která bude tematicky zaměřená na naše dějiny, neváhejte sem zavítat. 

Adresa: Chvalova 1202/8, Praha 3 
Otevírací doba: St–So 14:00–19:00 

Abych se přiznal, já mám stejně nejradši švýcarský sekáč u Ruzyňské věznice H+B. Tam se potěším vždy na maximum! A jaký preferujete vy? Jak sami vidíte, v Praze máme nespočet možností. Second handy všemožných cen. Od nejlevnějších až po ty dražší. A přesto nás vyjdou mnohem levněji než klasické obchody. Sekáče najdeme v každém koutku Prahy. Velké, malé, retro, moderní, jakékoliv, které si vyberete. Stačí zapátrat a sami uvidíte, že ne vždy je obchodní centrum nebo Václavák tou nejlepší možností kde sehnat oblečení. Buď OUT! Je to IN!