fbpx

Who Made My Clothes? Aneb kdo a jak vyrábí to, v čem chodíme? Fashion Revolution week – 20. – 26. dubna 2020

Who Made My Clothes?

To nejmenší, co můžeme nejen pro zlepšení fungování módního světa, ale i pro životní prostředí a pro nás všechny udělat je, že bychom měli ukázat, že přirozenou součástí našeho bytí je zajímat se o to, odkud se věci (oděvy) kolem nás berou. Někdy mám snad pocit, že snad padají z nebe jako trakaře, vzhledem k jejich možné nízké ceně a jen těžko vyčíslitelného množství. Ale už v minulém článku jsem vám říkal, co stojí za tak složitým, vrstevnatým procesem takový kousek vyrobit. Oblečení vyrábí lidé. Lidé, kteří mají své potřeby, své touhy a také své sny. Nikdy nebylo na planetě tolik lidí v „otroctví“ a móda je jedním ze zásadních faktorů této reality. Značky a jejich prodejci stále nepřijímají dostatečnou odpovědnost za mzdové a pracovní podmínky ve svých továrnách, za dopady materiálů, které používají, nebo za to, jak výrobky, které vyrábějí, ovlivňují zdraví lidí, zvířat a naší živé planety. Je mi z toho smutno, lidičkové. 

Co je Fashion Revolution week? 

Fashion Revolution je mezinárodní iniciativa, která vznikla v Londýně jako reakce na pád bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza 24. dubna 2013. V troskách této masivní katastrofy zahynulo 1130 lidí a více než 2500 dalších jich bylo zraněno. Hlavním cílem Fashion Revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady jeho fungování přináší. Kampaň rovněž usiluje o maximální možnou transparentnost dodavatelských řetězců oděvních značek, které prostřednictvím #whomademyclothes vyzývá k tomu, aby odkryly svoje karty a ukázaly, že nemají co skrývat. Hlavním znakem kampaně jsou fotky v oblečení naruby, které spotřebitelé (tedy my všichni) během Fashion Revolution Weeku sdíleli na svých sociálních sítích s popisem: Dear @znacka #whomademyclothes. Tak pojďme do toho všichni! 

Desatero Fashion Revolution!!!

  • Móda poskytuje důstojnou práci. Nezotročuje, neohrožuje, nevykořisťuje, nezneužívá ani nikoho nediskriminuje. Móda má za úkol člověka OSVOBOZOVAT, NE ZOTROČOVAT!!!
  • Móda je regulérním živobytím každého pracujícího. A to v jakémkoliv odvětví textilního průmyslu, jak farmáře, krejčího i dělníka. 
  • Móda dává lidem hlas, umožňuje ozvat se beze strachu. 
  • Móda ctí kulturní dědictví. Podporuje, oslavuje a odměňuje dovednost, zručnost a um. 
  • Móda hájí solidaritu a demokracii, nezohledňuje rasu, třídu, pohlaví, věk nebo schopnosti. Podporuje různorodost.
  • Móda udržuje a obnovuje životní prostředí. Nevyčerpává cenné zdroje, neznečišťuje půdu, ovzduší ani vodu a nepoškozuje naše zdraví. 
  • Móda nikdy záměrně neničí nebo nevyhazuje, ale promyšleně obnovuje a vrací zpět. Móda znamená opravovat, recyklovat a znovu používat. 
  • Móda je transparentní a zodpovědná. Kdokoliv, kdekoliv můžete zjistit jak, kde, kým a za jakých podmínek se jeho oblečení vyrábí. 
  • Móda měří úspěch více než jen čísly, která udávají zisk a výnos. Móda chrání a znovuobnovuje životní prostředí a oceňuje lidi nejen kvůli jejich ekonomickému zisku.
  • Móda žije a je, aby vyjádřila radost, protest, pohodlí, soucit i sdílení. Móda si nepodmaňuje, neznevažuje, neponižuje, nepřehlíží, hledá kompromisy a východiska pro lidskou existenci. Móda oslavuje život.